czwartek, 18 grudnia 2014 10:59

Juniorzy odpadają z gry.

Brązowi medaliści MP Juniorów w sezonie 2013/2014 Brązowi medaliści MP Juniorów w sezonie 2013/2014

Zespół juniorów Energetycznego Klubu Sportowego Skra Bełchatów, który w poprzednim sezonie zajął trzecie miejsce w Polsce, w tym roku nie zagra nawet w finałach województwa.

Do końca rozgrywek rundy zasadniczej pozostała jeszcze jedna kolejka, ale niestety już teraz pewne jest, że bełchatowska ekipa zakończy rozgrywki na piątym miejscu w województwie, wyprzedzając w klasyfikacji tylko Juvenię Rawę Mazowiecką i Kasztelana Rozprzę.

Tegoroczny system rozgrywek oraz regulamin rozgrywek młodzieżowych nie były sprzyjające naszemu zespołowi. Pierwszą ważną zmianą było zaniechanie rozgrywania turniejów półfinałowych o mistrzostwo województwa. Było to decyzja logiczna, ponieważ do walki o "łódzkiego mistrza" zgłosiło się tylko 7 zespołów, a do rozegrania "półfinałów" powinno być 8 ekip. Organizator rozgrywek zdecydował, że przy takim układzie rozegrany zostanie tylko turniej finałowy w którym zagrają cztery najlepsze ekipy z łódzkiego. Drugą ważną zmianą były zapisy w regulaminie rozgrywek młodzieżowych wydanych przez PZPS. W poprzednich latach udział w turnieju finałowym (tzw. turniej dodatkowy) gwarantowany był zespołom, które posiadają zawodnika w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Takim zawodnikiem jest między innymi Tomasz Fornal, który dwa lata temu przeszedł do Skry z Hutnika Kraków. Niestety zapis w tegorocznym regulaminie został zmieniony na niekorzystny dla żółto-czarnych, bowiem turniej finałowy należy się klubom, którzy posiadają zawodnika w SMS, jednak istotnym warunkiem jest to, że turniej dodatkowy przysługuje tylko klubom macierzystym posiadającym kartę zawodniczą w których zawodnik po raz pierwszy został zarejestrowany. Oznacza to, że aktualna trzecia siła Polski nie będzie walczyć o medale, ponieważ Tomasz Fornal miał wcześniej wyrobioną licencję zawodniczą w innym klubie...! Sprawa jest dyskusyjna. W sezonie 2012/2013 zespół juniorów, prowadzony wówczas przez Roberta Brzozowskiego, był w podobnej sytuacji. W półfinałach województwa zajął trzecie miejsce, niepremiowane awansem do dalszych rozgrywek, jednak dzięki zawodnikom EKS Skry Bełchatów, którzy na co dzień trenują i uczą się w SMS Spała, wygrali finał województwa i zajęli czwarte miejsce w mistrzostwach Polski. Pytanie nasuwa się samo. Czy w tegorocznych Mistrzostwach Polski Juniorów zagrają najlepsi gracze w Polsce...?

Juniorzy pożegnają się z rozgrywkami meczem z Wifamą Łódź. Mecz zostanie rozegrany w niedzielę 21 grudnia w hali SP Nr 13 w Bełchatowie, ul. Słowackiego 8. Początek meczu o godzinie 11:00.